УКРОП ПРОПОНУЄ НАДАТИ УНІВЕРСИТЕТАМ РЕАЛЬНУ ФІНАНСОВУ САМОСТІЙНІСТЬ

Народні депутати від УКРОПу пропонують надати закладам вищої освіти реальну фінансову самостійність на законодавчому рівні. З цією метою у Верховній Раді зареєстрували проект закону № 8529 «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо коштів закладів вищої освіти». Документ підготували народні депутати з «Українського об’єднання патріотів» Ірина Констанкевич, Тарас Батенко, Олександр Дубінін, Віктор Шевченко, Олександр Шевченко, Валентин Дідич та Віталій Купрій у співпраці з представниками інших політичних сил.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕРЖАВА ХОЧЕ ЗНИЩИТИ ПРИБУТКОВІ ПІДПРИЄМСТВА ШЛЯХОМ "ПРИХВАТИЗАЦІЇ", - ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ

В УКРОПі зазначили, що ухвалений влітку 2014 року Закон «Про вищу освіту» передбачає реалізацію концепції автономності закладів вищої освіти державної та комунальної форм власності. Простіше кажучи, законодавство дозволяє університетам розпоряджатися доходами від надання платних освітніх послуг на власний розсуд – приміром, витрачати кошти на придбання майна, капітальне будівництво та ремонт приміщень, оновлення матеріально-технічної бази тощо.

Однак у законодавчому полі виникла серйозна правова колізія, адже така самостійність закладів вищої освіти суперечить чинним нормам Бюджетного кодексу.

«Річ у тім, що чинний кодекс (Бюджетний) не дозволяє бюджетним установам, зокрема закладам вищої освіти, використовувати доходи на власний розсуд. Кошти мають включатися до спеціального фонду бюджету й можуть витрачатися лише на чітко визначені цілі. Університети готують кошториси, що підлягають затвердженню, а їхні керівники несуть персональну відповідальність за використання тепер уже бюджетних коштів», – пояснили в «Українському об’єднанні патріотів».

Крім того, Закон «Про освіту» наділяє заклади вищої освіти правом відкривати поточні та вкладні рахунки у державних банках. Втім, ця норма також суперечить бюджетному законодавству.

«Бюджетний кодекс забороняє установам державної та комунальної форми власності відкривати поточні рахунки у банках. Це означає, що заклади вищої освіти на практиці не можуть реалізовувати права, надані Законом «Про вищу освіту», – зазначили в УКРОПі.

Законопроект № 8529 пропонує не включати доходи університетів від надання платних освітніх послуг до спеціальних фондів бюджетів і кошторисів. Крім того, документ має дозволити керівникам вишів витрачати такі кошти на забезпечення діяльності ВНЗ.

Водночас залучення додаткових джерел доходів за рахунок надання платних послуг не повинно тягнути за собою зменшення фінансування з державного та місцевих бюджетів.

В УКРОПі зазначили, що одночасно Верховна Рада має внести зміни й до бюджетного законодавства. Йдеться про проект закону № 8530 «Про внесення змін до статті 13 Бюджетного кодексу України щодо коштів закладів вищої освіти».

Документ так само пропонує не включати доходи від надання платних послуг до спеціальних фондів бюджетів вищих навчальних закладів. Крім того, згідно з запропонованими змінами, заборона на відкриття позабюджетних рахунків у банках для державних і комунальних установ не повинна поширюватися на вищі навчальні заклади у разі розміщення коштів, які були отримані за рахунок надання платних послуг.

«Прийняття цих законопроектів надасть державним і комунальним університетам реальну самостійність і сприятиме реалізації концепції автономності закладів вищої освіти», – переконані в «Українському об’єднанні патріотів».

Читайте новини на нашій сторінці у Facebook